„Open Gallery“ iniciatorė Ž. Diawara: „Mano svajonė – meną padaryti prieinamu visiems ir visada“

Sostinės naujamiesčio rajone, buvusios elektromagnetinių prietaisų gamyklos „Elfa“ kieme jau nuo 2016-ųjų auga spalvinga, garsių šalies kūrėjų ir užsienio menininkų gatvės meno darbų kolekcija. Ne vienas, netikėtai užsukęs į pramone alsuojantį kiemą, kuriame iki šiol veikia įvairiausių sričių gamyklos ir aktyviai važinėja sunkieji automobiliai, lieka nustebintas.

Tokio efekto ir siekė viena iš šios galerijos po atviru dangumi sumanytojų, kūrybininkė Živilė Diawara. „Prisimenu, kai tik nusprendėme čia atidaryti Menų fabriką „Loftas“ ir pirmą sykį užėjome į šį milžinišką kiemą, aš ne juokais išsigandau. Tai buvo pilka, apleista, nemylėta, niūri vieta. Prisipažinsiu, nebuvau įsitikinusi, ar šis iššūkis mums su Viktoru Diawara nebus per didelis, ir iš tiesų pavyks ją transformuoti. O dabar jau žinau – menas visagalis, kuris gali pakeisti ir įjaukinti bet kokią erdvę“ – sako ji.


ERNESTAS ZACHAREVIČ (LT) “Rebel heart #1” / „Open Gallery“ archyvinė nuotrauka

Tiesa, kurį laiką galerija kieme atrodė tik tolima svajonė, tačiau norai ima ir netikėtai išsipildo. „Pas mus, į Menų fabriką „Loftas“ užsuko garsus Austrijos menininkas Peter Phobia ir pasiūlė nutapyti pirmą darbą – „Kaktusas – mano mėgstamiausias augalas“, kurį galite rasti prie pat įėjimo į „Elfą“, iš Švitrigailos gatvės pusės. Taip viskas ir prasidėjo. Vienas po kito atsirado ir daugiau menininkų, panorusių priimti „Elfos“ kiemo iššūkį ir prakalbinti čia esančias sienas. Dabar galerijoje jau yra 44 garsių Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbai“, – pasakoja Ž. Diawara.

Čia darniai egzistuoja tiek vietinė pramonė, tiek gatvės meno piešiniai, paverčiantys šį milžinišką kiemą vieta, kurioje ant pilkų sienų gali atrasti meno kūrinius, ir nuo šiol savarankiškai, sau patogiu laiku, išgirsti visas jų istorijas.

Svajonė virto realybe – galerijos gidas tavo telefone

Anksčiau, prieš karantiną, galerijoje eksponuojamus spalvingus Lietuvos ir užsienio šalių menininkų piešinius ant gamyklų sienų, įspūdingas didelio masto šviesos instaliacijas ir skulptūras kūrybingai pristatydavo profesionalūs gidai. Prasidėjus karantinui „Open Gallery“ komanda to daryti nebegalėjo. Taip gimė virtualių ir visiškai nemokamų audioturų idėja, programėlės pagalba akimirksniu pasiekiamų iš kiekvieno mobiliojo telefono, kurią nuo šiol gali išbandyti kiekvienas vilnietis ir sostinės svečias. „Kasdien matau, kaip smarkiai žmonėms šiuo metu trūksta šviežių idėjų, naujų įkvėpimų ir įspūdžių, tiesiog – kultūros. Daugelis itin skaudžiai išgyvena ne tik baimę dėl nežinomybės ir ateities, bet ir kasdien didėjantį vizualinio ir kūrybinio stimulo trūkumą. Esu įsitikinusi, kad gatvės meno galerija po atviru dangumi buvusios gamyklos “Elfa” teritorijoje – puiki galimybė pasisemti naujų vėjų ir idėjų visiškai saugiai, praturtinti save ir praplėsti nuo izoliacijos smarkiai susiaurėjusį akiratį. Menas pandemijos metu tampa ypatingai svarbus, esu tikra, kad kultūra gali mums padėti išvengti depresijos, nusivylimo, įkvėpti vilties ir kantrybės, to, ko, šiuo metu taip reikia mums visiems”, – apie tai, kaip kilo idėja sukurti kiekviename mobiliajame telefone* pasiekiamus nemokamus audiogidus, pasakoja viena iš šio projekto idėjos autorių Ž. Diawara.


TELMO MIEL (NL) “Leading (re)generation” / „Open Gallery“ archyvinė nuotrauka

Audio turai atveria naujas galimybes

Lankytojus meną skanauti kvies penki skirtingi audio turai, todėl apeiti galerijoje eksponuojamus darbus rekomenduojama per keletą apsilankymų, patiriant meną vis kitaip. „Ilgasis turas skirtas mėgstantiems išsamumą ir norintiems daugiau sužinoti apie meno kūrinį, jo atsiradimo istoriją bei jį sukūrusį menininką. Turiu paminėti, kad tarp čia eksponuojamų urbanistinio meno kūrėjų – ir garsiausi šalies gatvės meno meistrai, o taip pat ir visame pasaulyje savo darbus eksponuojantys, su garsiausiais prekiniais ženklais dirbantys užsienio menininkai. Trumpasis, 30 minučių gidas, puikiai pritaikytas skubantiems. Tokį turą galima praeiti, kad ir per pietų pertrauką. O taip pat turime parengę tris gidus tiems, kurie į meną žvelgia visiškai kitaip nei esame įpratę. Šios unikalios kelionės, pažadu, ne tik plės akiratį, bet ir šokiruos bei smagiai stebins “, – apie tai, kas laukia lankytojų pasakoja viena iš projekto „Open Gallery“ sumanytojų Ž. Diawara ir tuo pačiu užsimena apie kitus audio turus – komišką, sukurtą Šventinio Bankucheno, hip-hop ritmu, įrašytą freestyle reperio Jama ir istorinį, menantį buvusią „Elfa“ gamyklą.

 


SOKAR UNO (DE) “The good man of freedom” / „Open Gallery“ archyvinė nuotrauka

Unikali patirtis stebins ir praturtins

Šventinio Bankucheno slapyvardžiu kuriantis Lukas Šidlauskas į meną žvelgia ironiškai, todėl susilaikyti neužsikvatojus klausant jo kurtą turą „Open Gallery“ tikrai bus sudėtinga. „Luko kūrybingas požiūris stebina kiekviename žingsnyje. Manau, kad per 45 minutes, žingsniuodami jo pėdomis tikrai daug šypsositės. Pro Šventinio Bankucheno akiratį nepraslysta meninis snobizmas, jo mylėtojų pomėgis riesti nosį ir kiti šmaikštūs pastebėjimai. Unikalus Luko požiūris į meną ir pasaulį stebina, o ir tuo pačiu – įkvepia naujų idėjų. Jama turas – tai 45 minutes trunkanti freestyle reperio Roko Grajausko laisva kūryba, pristatanti galerijoje eksponuojamus įspūdingiausius menininkų darbus. Na, ir Elfa turas skirtas prisiekusiems istorijos mylėtojams, suteikdamas galimybę pažinti ir šioje vietoje daugelį metų veikusios, vienos didžiausių sostinės gamyklų istoriją, bei tuo pačiu atrasti bei geriau suprasti dabar galeriją puošiančius meno kūrinius. Manau, kad rinktis yra iš ko net ir patiems didžiausiems snobams“, – trumpai apie sukurtus audioturus pasakoja Ž. Diawara.


DAVID LEITNER (AT) “Face of Mankind” / „Open Gallery“ archyvinė nuotrauka

Jau nuo gegužės 12 d. buvusios ELFA gamyklos kieme kiekvienas* galės išbandyti nemokamus „Open Gallery“ mobiliosios programėlės audio turus, pamatyti kaip gatvės meno pagalba atgimsta nykios industrinės miesto sienos bei atrasti dar nematytą Vilniaus veidą.

Vos išlipus „Spartos“ stotelėje, pamatysite „ELFA bar&kitchen“ sieną su pirmuoju kūriniu. Tai – „Open Gallery“ audio turų pradžia. Čia rasite galerijos žemėlapį bei nemokamą Wi-fi, tad galėsite atsisiųsti mobiliąją aplikaciją ir pradėti savo spalvingą kelionę.

* „Open Gallery“ mobilioji aplikacija kurį laiką bus prieinama tik “Android” vartotojams.

Krepšelis