Nemokami audiogidai padės susipažinti su įspūdingiausiu gatvės menu

„Išgirsk, ką sako tavo miesto sienos“, – tokį kvietimą sostinės gyventojams ir svečiams, siunčia unikali tarptautinė gatvės meno galerija Vilniuje po atviru dangumi „Open Gallery“, pristatanti virtualius ir visiškai nemokamus audioturus, naujos programėlės pagalba akimirksniu pasiekiamus vartotojams, turintiems Android išmaniuosius telefonus.


TELMO MIEL (NL) “Leading (re)generation” Alano Ščerbakovo („Kvality“) nuotr.

Priešnuodis nuo slogučio

Sostinės naujamiesčio rajone, menų fabriko „Loftas“ kieme keletą metų veikianti „Open Gallery“ kviečia meno gurmanus išbandyti net penkis, skirtingiems galerijos lankytojų poreikiams pritaikytus audio turus. Unikalus projektas veikia jau nuo 2016-ųjų ir yra atviras ištisus metus dideliems ir mažiems alternatyvių įspūdžių mėgėjams. Anksčiau, prieš karantiną, galerijoje eksponuojamus spalvingus Lietuvos ir užsienio šalių menininkų piešinius ant gamyklų sienų, įspūdingas didelio masto šviesos instaliacijas ir skulptūras kūrybingai pristatydavo profesionalūs gidai.

Tačiau užklupusi pandemija tokią veiklą visiškai sustabdė. Menas liko beveik nebematomas. Viena iš šio projekto iniciatorių ir sumanytojų, kūrybininkė Živilė Diawara pasakoja, kad idėja sukurti kiekvienam prieinamus turus tapo kaip niekada aktuali, būtent dabar, karantino metu. „Kasdien matau, kaip smarkiai žmonėms šiuo metu trūksta šviežių idėjų, naujų įkvėpimų ir įspūdžių, tiesiog – kultūros. Daugelis itin skaudžiai išgyvena ne tik baimę dėl nežinomybės ir ateities, bet ir kasdien didėjantį vizualinio ir kūrybinio stimulo trūkumą. Esu įsitikinusi, kad gatvės meno galerija po atviru dangumi buvusios gamyklos „Elfa“ teritorijoje – puiki galimybė pasisemti naujų vėjų ir idėjų visiškai saugiai, puiki vieta praturtinti save ir praplėsti vis labiau siaurėjantį akiratį. Menas pandemijos metu tampa ypatingai svarbus, esu tikra, kad kultūra gali mums padėti išvengti depresijos, nusivylimo, įkvėpti vilties ir kantrybės, to, ko, šiuo metu taip reikia mums visiems“, – apie tai, kaip kilo idėja sukurti kiekviename mobiliajame telefone pasiekiamus nemokamus audiogidus, pasakoja viena iš šio projekto idėjinių autorių Ž. Diawara.


Živilė Diawara prie GUILLAUME HERR-ZEKANOWSKI (FR) kūrinio “RGNR8”
Ligitos Galiauskaitės nuotr.

Turai šokiruos ir praturtins

Lankytojus tyrinėti meną kvies penki skirtingi audio turai, todėl apeiti galerijoje eksponuojamus darbus rekomenduojama per keletą apsilankymų. „Ilgasis turas skirtas mėgstantiems išsamumą ir norintiems daugiau sužinoti apie meno kūrinį, jo atsiradimo istoriją bei jį sukūrusį menininką. Turiu paminėti, kad tarp čia eksponuojamų urbanistinio meno kūrėjų – ir garsiausi šalies gatvės meno meistrai, o taip pat ir visame pasaulyje savo darbus eksponuojantys, su garsiausiais prekiniais ženklais dirbantys užsienio menininkai. Trumpasis, 30 minučių gidas, puikiai pritaikytas skubantiems. Tokį turą galima praeiti, kad ir per pietų pertrauką. O taip pat turime parengę tris gidus tiems, kurie į meną žvelgia visiškai kitaip nei esame įpratę. Šios unikalios kelionės, pažadu, ne tik plės akiratį, bet ir šokiruos bei smagiai stebins“, – apie tai, kas laukia lankytojų pasakoja viena iš projekto „Open Gallery“ sumanytojų Ž. Diawara ir tuo pačiu rekomenduoja išbandyti ir kitus – „Elfa“, „Bankucheno kelio“ bei „Hip-Hop’o ritmu“ turus.


JUSTINAS ŽOŽO (LT) „Laisvas Nino” / “Free Nino” Donato Petkevičiaus nuotr.

Unikali patirtis

„Bankucheno kelio“ turo kūrėjas Lukas Šidlauskas į meną žvelgia ironiškai, todėl susilaikyti neužsikvatojus bandant jo kurtą turą „Open Gallery“ tikrai bus sudėtinga. „Luko kūrybingas požiūris stebina kiekviename žingsnyje. Manau, kad per 45 minutes, žingsniuodami jo pėdomis tikrai daug šypsositės. Pro Šventinio Bankucheno akiratį nepraslysta meninis snobizmas, jo mylėtojų pomėgis riesti nosį ir kiti šmaikštūs pastebėjimai. Unikalus Luko požiūris į meną ir pasaulį stebina, o ir tuo pačiu – įkvepia naujų idėjų. „ „Hip-Hop’o ritmu“ turas – tai 45 minutes trunkanti reperio Roko Grajausko-Jama laisva kūryba, pristatanti galerijoje eksponuojamus įspūdingiausius menininkų darbus. Na, ir „Elfa“ turas skirtas prisiekusiems istorijos mylėtojams, suteikdamas galimybę pažinti ir šioje vietoje daugelį metų veikusios, vienos didžiausių sostinės gamyklų istoriją, bei tuo pačiu atrasti bei geriau suprasti dabar galeriją puošiančius meno kūrinius. Manau, kad rinktis yra iš ko net ir patiems išrankiausiems“, – trumpai apie sukurtus audioturus pasakoja Ž. Diawara.

Jau dabar buvusios ELFA gamyklos kieme kiekvienas „Android“ vartotojas gali išbandyti nemokamus „Open Gallery“ mobiliosios programėlės audio turus, pamatyti kaip gatvės meno pagalba atgimsta nykios industrinės miesto sienos bei atrasti dar nematytą Vilniaus veidą. „ios“ versija, prieinama „iPhone“ vartotojams, turėtų pasirodyti netrukus.

Vos išlipus „Spartos“ stotelėje, pamatysite „ELFA bar&kitchen“ sieną su pirmuoju kūriniu, kur ir yra „Open Gallery“ audio turų pradžia. Čia rasite galerijos žemėlapį bei nemokamą Wi-fi, tad galėsite atsisiųsti mobiliąją aplikaciją ir pradėti savo spalvingą kelionę.

Krepšelis